Historia Lokalna - Niebrzegów porannie
Niebrzegów.
Urokliwa wieś nadwieprzańska mająca sąsiedztwo z byłym miastem Bobrowniki, którym ściśle żył i żyje do dziś. Od strony Gołębia mijamy pięknie wykładającym się po łuku Wieprz jak i jego starorzecze.
Stan rzeki wysoki i wydrapał sobie znów z brzegów trochę koryta.Miejscowość wita skromną zabudową a kapliczka przydrożna tuż przy wjeździe dodaje uroku w ten wiosenny zimny poranek. Dalej już zabudowa zwarta się zaczyna, przeplata stare – piękne drewniane zabudowy z nowszymi murowanymi. Pasują do siebie. Po stronie prawej przyroda i natura po lewej stornie drogi zabudowania.
Wyłania się remiza OSP z wiatą do odpoczynku i piękną figurą św. Floriana . Centrum miejscowości to miejsce i tu rzadkość wolne od zabudowań. Po prawej stronie niedawno wybudowana świątynia ( opisywana przeze mnie niedawno na grupie) po lewej plac ( być może targowica). Psy ujadają choć nie agresywnie. Widać obłoki pary unoszące się z ich pyszczków.
Patrzą na mnie przez chwilę, by znów zatopić się w swoją codzienność. Lubię to miejsce. Tu przy kapliczce przykościelnej. Zadbanej, odnowionej. Szren na ten jeszcze niemrawej wiosennej trawie maluje swoje wzory. Mieszkańcy leniwie i z tym porannym niechciejem kierują się w stronę mostu do Bobrownik. Lekki dzisiejszy mróz szybko ich budzi jak i mnie. Droga do Niecieczy zachęca by pojechać i odwiedzić kolejny raz tą genialnie urokliwą miejscowość. Dziś się opieram. Dziś idę na boisko. Samotna wierzba jest pewnie za każdym razem sędziom w każdym meczu jaki się tu odbywa. Dochodzę do przybrzeżnych zarośniętych mokradłach wieprzańskich. Dochodzi mnie cieniutki jazgot bobrownickich piesków. Może szczekają na mnie? Nie możliwe …przecież mnie nie widzą.
Czas po mału mnie popędza. Przecież do pracy trzeba. Westchnąłem za tych co ich los w czasie wojen tu nie szczędził i polegli pomordowali w nieludzki sposób. Czasu zabrakło by poszukać reliktów starych drewnianych mostów tu pobudowanych. Z niechęcią wsiadam do auta , ostatni rzut okiem na wieś , tą piękną wieś ..mijam kapliczkę Maryjną na posesji prywatnej ,uwieczniam. Ruszam do Bobrownik chwilę jeszcze przy samym Wieprzu przystanąć. 3 minuty przy byłej przeprawie promowej, ostatni sztach nadwieprzańskiego powietrza, rzut okiem na lekko zmrożony Niebrzegów i do pracy. Dziś tylko musnąłem tą piękną lubelską miejscowość gdzie tak blisko znajduje się raj dla przyrodników, kochających przyrodę i naturę rezerwat Piskory czy Czapliniec. Moc lasów i ta żywiczna woń z ogromem ptasich treli to istna plejada cudowności jaka nasz czeka ot tuż przy samej miejscowości…
Ps korciło by pojechać lasem do Obłap , ale nie wiem czy można autem przy Wieprzu i jego starorzeczu przejechać… proszę o informację…
Co do samej miejscowości to NIEBRZEGÓW w 1415 roku nosił nazwę Nyebrzegow.
Historycznie należał do parafii w latach: 1470-80 Wąwolnica, 1531-3 Wola Konińska ( Końskowola), Aktualnie – Gołąb. 1419 bp Wojciech [Jastrzębiec] potwierdza kościołowi w Gołębiu pobieranie dziesięciny od kmieci w NIEBRZEGÓW.W 1470-80 roku płacono dziesięciny z folwarku i łanu kmieciowego wartości 3 grzywien kościołowi w Syrokomli [dziś Janowiec]. W 1529 roku dziesięcinę z ról 2 szlachty - 3 grzywien kościołowi w Syrokomli [ Janowiec], z reszty wsi 3 grzywien kościołowi w Gołębiu.
Była to własność szlachecka Zaklika z Korzkwi. W 1415 roku ten starosta lubelski zastawia NIEBRZEGÓW za 40 grzywien Zbrożkowi z Czemiernik . Następnymi właścicielami byli Janowi z Boguchwałowic, Anna z Zakrzewa, Mikołaj i Paweł z NIEBRZEGOWA i wielu innych. By w latach 1471-1533 roku weszły w klucz żyrzyńskiego zarządzanego przez ród Żyrzyńskich. W XIX wieku po klęsce powstania listopadowego wieś i folwark włączono do kolejnego klucza – klucza dęblińsko-bobrownickiego posesora I.Paskiewicza – zwanych Iwanowskie Sioło. Folwark upadł pod koniec XIX wieku.
1419 bp Wojciech [Jastrzębiec] potwierdza kościołowi w Gołębiu pobieranie dziesięciny od kmieci w NIEBRZEGÓW.W 1470-80 roku płacono dziesięciny z folwarku i łanu kmieciowego wartości 3 grzywien kościołowi w Syrokomli [dziś Janowiec]. W 1529 roku dziesięcinę z ról 2 szlachty - 3 grzywien kościołowi w Syrokomli [ Janowiec], z reszty wsi 3 grzywien kościołowi w Gołębiu.
Zdjęcia własne.2019. Opis historyczny na podstawie tablicy informacyjnej we wsi oraz SŁOWNIK HISTORYCZNO- GEOGRAFICZNY ZIEM POLSKICH W ŚREDNIOWIECZU
Redakcja : Tomasz Jurek