Herezja Galileusza i foch kościoła
Zdarza się, że nie potrafimy przyznać komuś racji z różnych powodów - przekonań własnego subiektywnego postrzegania np zjawiska, zdarzeń. własnej wiedzy, czy przez nieznajomość i niewiedzę. Ta niewiedza jest przypadkiem częstym, a jak jeszcze dodamy do niej sferę sacrum i mamy focha olbrzyma.
Taki foch olbrzym z mało ciekawymi konsekwencjami dla Galileusza strzelił Kościół . A co on zrobił takiego, że inkwizycja prawie skazała go na śmierć?O tym moża poczytać pod koniec posta.
Dodam tyle, że dopiero papież Jan Paweł II blisko 400 latach zrehabilitował Galileusza. Takiego focha giganta chyba nikt na przełomie historii nie miał
Cytując wywiad z dr Bajtlikiem z polskieradio.pl :
"...Galileusz, wł. Galileo Galilei (1564–1642), odkrył prawo ruchu wahadła i swobodnego spadania ciał. Zbudował lunetę i zastosował ją do obserwacji astronomicznych. Włoch stwierdził obrót Słońca dookoła własnej osi, fakt określony i przewidziany w teorii Mikołaja Kopernika.
Trudno powiedzieć, które osiągnięcie Galileusza było najważniejsze. Jak twierdzi astrofizyk dr Stanisław Bajtlik, z punktu widzenia astronoma z pewnością było to skonstruowanie teleskopu. Galileusz potrafił stworzyć prosty układ soczewek zainstalowanych na końcach rury, który skierował w niebo i dzięki temu zobaczył kratery na księżycu oraz księżyce Jowisza. Zobaczył, że krążą one wokół tej planety niczym planety krążące wokół słońca.
- Okazało się, że to, co było przedstawiane jako doskonałe, a więc sferycznie gładkie, jest chropowate - mówił dr Stanisław Bajtlik - To, co było przedstawiane jako niezmienne, jest zmienne, gwiazdy i planety się poruszają, inne planety mają księżyce jak ziemia, a te krążą wokół nich na podobieństwo obrotu planet wokół słońca. Wszystko to było prawdziwą rewolucją - dodawał.
Nic dziwnego, że kiedy Galileusz zaprezentował swój teleskop ówczesnym władzom, ich reakcja polegała na całkowitym odrzuceniu. Oskarżono Galileusza o to, że to, co widać, jest pochodną konstrukcji samego urządzenia. W 1615 roku trybunał inkwizycyjny zabronił astronomowi głoszenia teorii heliocentrycznej.
w 1632 roku Galileusz wydał swoją główną książkę "Dialog o dwu najważniejszych układach świata: ptolemeuszowym i kopernikowym". Po jej opublikowaniu astronom został oskarżony przez inkwizycję o złamanie zakazu z 1615 roku.
W 1633 roku trybunał inkwizycyjny wpisał to dzieło na listę ksiąg zakazanych i zmusił Galileusza do odwołania swoich poglądów. Wydano wyrok, co do którego sędziowie mieli podzielone zdania. Spośród dziesięciu trzech kardynałów odmówiło jego podpisania.
Nauka Galileusza została potępiona przez Kościół i astronom do końca życia pozostał w uwięzieniu, które miało postać aresztu domowego. Przez cały ten czas mógł kontynuować pracę naukową i zdążył jeszcze przed śmiercią napisać dwie książki. Galileusz zmarł w wieku 77 lat.."
Fotografia - Internet -Galileusz przed rzymską inkwizycją", Cristiano Banti.